25-lecie Dolnośląskiego Klubu „SUDETY”

Klub zarejestrowany został w sądzie w Świdnicy 18 lutego 1998r jako Kłodzki Klub Kultury Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących. Zakładany był przez członków lubiących turystykę i należących do Kół PZN w Kłodzku, Bielawie i Dzierżoniowie. W skład pierwszych władz klubu weszli:

  1. Józef Plichta – prezes
  2. Bożenna Rucińska – wice prezes
  3. Leokadia Ruda – skarbnik
  4. Sebastian Ilba – sekretarz
  5. Witold Kalik, Leszek Majewski – członkowie zarządu

Po 4 latach na WZ Klub zmienił nazwę na Dolnośląski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Sudety” dalej z siedzibą w Kłodzku. Co 4 lata odbywały się WZ.

  1. Józef Plichta – prezes
  2. Maria Ciupińska Narwojsz – wice prezes
  3. Leokadia Ruda – sekretarz
  4. Irena Wnuk – skarbnik
  5. Katarzyna Ciućka, Robert Wlaźlak – członkowie zarządu

Zaraz po powstaniu przystąpiliśmy do Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Cross w Warszawie. Byliśmy wtedy 28 klubem, który Cross wziął pod opiekę i współpracę. Obecnie w Cross jest klubów 42. W roku 2004 Klub został członkiem ZKF Olimp w Warszawie.

W początkach naszej działalności w klubie było zrzeszonych 32 osoby, obecnie ok 95 osób. Turystykę w klubie się uprawiało i uprawia, ale też staliśmy się sportowcami, i tak w klubie powstawały dyscypliny sportowe. Pierwsze nasze wyczyny to kolarstwo i warcaby, nawet się nie obejrzeliśmy jak doszedł brydż, bowling, narciarstwo, strzelectwo laserowe i pneumatyczne, nordic walking, szachy, narciarstwo biegowe.

O uczestnictwo w wszelkiego rodzaju wydarzeniach sportowych dba Stowarzyszenie Cross i ZKF Olimp. Ale i Zarząd klubu od lat dla swoich członków i zaproszonych klubów organizuje cykliczne wydarzenia jak Zloty Turystyczne /w tym roku XVI/, organizowane są Turnieje w warcabach 100 polowych. Właśnie zakończyliśmy w lipcu XX turniej warcabowy o Puchar Burmistrza oraz w tym m-cu IX Mistrzostwa Kłodzka.

Na przestrzeni lat co roku organizowany był wyścig Tandemowy Po Ziemii Kłodzkiej o Puchar Starosty Kłodzkiego oraz Górskie MP w Jaszkowej . Przy wyścigach byliśmy wspomagani przez samorządy bo to wydarzenia na drogach powiatowych, lokalnych i wojewódzkich. Musieliśmy mieć stosowne pozwolenia, ochronę policji i karetkę pogotowia oraz zabezpieczenia tras. Pierwszy nasz wyścig odbył się w roku 2000. Przez wiele kolejnych lat składaliśmy do PCPR wnioski na organizowanie z funduszy PFRON 4 dniowe szkolenia warcabowo- brydzowe oraz szachowo-taneczne.

Nasi członkowie uczestniczą w różnego rodzaju zawodach, turniejach, półfinałach, Finałach, Pucharach Polski, Mistrzostwach krajowych i zagranicznych.

I tak: kolarze zdobywali indywidualnie wiele medali, obecnym MP w kolarstwie szosowym górskim jest Rafał Oleś. Najwięcej medali w kolarstwie tandemowym zdobył Józef Plichta. Trzykrotnie V-ce Mistrzostwo w kolarstwie szosowym, V-ce Mistrzostwo w kolarstwie szosowym górskim i MP w drużynie. W roku 2020 zajął 2 miejsce w rankingu światowym UCI, stawał na podium w Pucharze Europy. Był Mistrzem Polski i V-ce Mistrzem Polski w biathlonie oraz dwukrotnym V-ce MP w biegach narciarskich. To tylko niektóre i znaczące osiągnięcia.

Drugą taką utytułowaną sekcją jest strzelecka.

Pragniemy wymienić niektóre bardziej wybitne osiągnięcia. Do roku 2022 członkowie sekcji zdobyli 21 złotych, 31 srebrnych, 45 brązowych medali na zawodach organizowanych przez ZKF OlIMP. W roku 2023 – 2 złote, 11 srebrnych, 5 brązowych. W drużynowych MP mogą pochwalić się 4 złotymi, 5 srebrnymi i 7 brązowymi medalami. W MP MIX /para mieszana/ zdobyli 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy medal.

Najbardziej utytułowaną zawodniczką sekcji strzeleckiej jest Maria Ciupińska – Narwojsz. Trzykrotna MP, Finalistka Pucharów Świata ,

W 2016 roku w MŚ w Olsztynie, 2017 w Międzynarodowym Turnieju Alpina CUP w Insbruku – złoto i srebro,
w 2018 Puchar Świata – w finale 5 miejsce, 2019 Międzynarodowe Zawody Strzeleckie w Hanowerze 4 i 8 miejsce w finale.

Warto wspomnieć o kolejnym zawodniku Grzegorz Modrzyński który ostanio na Międzynarodowych Zawodach Strzeleckich 2023 w rywalizacji zespołowej w Hanowerze zdobył brąz

Zawodnicy sekcji warcabowej często uczestniczą w różnego rodzaju turniejach i zawodach organizowanych przez Cross i inne kluby. Na DMP Kobiet 2 razy zajęły 2 i i 3 razy 3 miejsce.

Poza tym członkowie innych sekcji dość licznie udzielają się w zawodach brydżowych, turniejach bowlingowych, szkoleniach warcabowych,szachowych, NW, nawet wioślarstwa halowego. Zawodnicy tych sekcji zdobywali medale Mistrzostw Polski.

Dynamicznie rozwija się sekcja NW. Startowali w Mistrzostwach Polski, i Pucharach Polski zajmując medalowe miejsca. Poza tym startowali w Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy i Pucharze Świata.

Systematycznie prowadzone są zajęcia w klubie podnoszące poziom sportowy i przygotowujące do startów w zawodach.

Osiągnięcia sportowe byłyby niemożliwe bez pomocy przewodników ,asystentów i wolontariuszy .

Na podstawową działalność klubu uzyskujemy pomoc z Cross i Olimp z funduszy Ministerstwa Sportu oraz PFRON. Pozyskujemy też środki z PCPR, Urzędu Miasta i Powiatu, a ostatnio z Urzędu Marszałkowskiego poprzez składanie ofert. Bardzo dobrze układa się nam współpraca z samorządami, Kłodzkim Ośrodkiem Kultury oraz Sudeckim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych i Powiatowym Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych.

Dzięki tej współpracy Klub może dalej się rozwijać , realizować swoje cele i patrzeć optymistycznie na przyszłość.